IELTS Sınavına Kaç Ayda Hazırlanmalıyım?
IELTS Sınavına Kaç Ayda Hazırlanmalıyım?

IELTS Sınavına Kaç Ayda Hazırlanmalıyım?

04.08.2020 | IELTS AC/GT

IELTS hazırlık aşamasındaki bütün adayların kafasındaki soru işaretlerinden bir tanesi de kaç ay hazırlanmalıyım konusudur. IELTS, dünyanın en önemli İngilizce seviye belirleme sınavlarından bir tanesi olması nedeni ile çok önemsenir. Bu önemin farklı bir yönü de IELTS giriş ücretlerinin bir öğrencinin karşılamakta zorlanacağı düzeylerde olmasıdır.

IELTS giriş ücretleri makaleyi yazdığımız Ağustos 2020 itibariyle 1265 tl. Bundan dolayı adayların sınavı tek seferde başarma arzusu gerçekten anlaşılabilir bir durumdur. Peki, hem bütçenizin yok yere heba olmasına engel olmak hem de sınavı tek seferde başarmış olmanın hazzını yaşamak adına neler yapmalısınız? IELTS kaç ayda istenen seviyeye gelinebilecek bir sınavdır?

||CallToAction||

IELTS sınavına nasıl çalışılmalı?

Bu yazımızda sizlere hangi adımları takip ederek IELTS sınavında yüksek skor alabileceğinizi açıklamayacağız. Bunun yerine sınavda istediğiniz sonucu alabilmek adına izleyeceğiniz yöntemlerin doğruluğunu test etmek adına neler yapabileceğinize bir göz atacağız. Şimdi gelin hep birlikte IELTS sınavına kaç ay hazırlanmalıyım sorusuna cevap bulalım!

IELTS dahil herhangi bir sınava hazırlık aşamasında X ay hazırlanırsanız kesin istediğiniz sonucu alırsınız gibi bir genelleme yapmak abesle iştigal olur. Zira sınavların zorluk kolaylık derecesi değişebildiği gibi bireylerin algılama yetenekleri de farklıdır. Bu anlamda bir aday IELTS sınavına hiç hazırlanmadan 6.5 alabileceği gibi bir aday 12 ay çalışarak 5.5 seviyesinde kalabilir. Bu anlamda çalışmayı ay hesabı ile yapmak yerine doğru adımları atıp atmadığınızı değerlendirmek gerekir!

 

Kendinizi Tanıyın

IELTS öncesi hazırlıklara başlamadan önce sınavı incelediğiniz gibi kendi yeterliliklerinizi de kontrol etmeniz gerekir. Zira bir sınava hazırlık esnasında hangi aşamada olduğunuzu bilmemeniz size zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramaz. Özellikle bir IELTS denemesi yaparak hiç çalışmadan kaç aldığınızı değerlendirmeniz eksiklerinizi görmeniz açısından önemlidir. Bu aşamada mevcut İngilizce seviyenizi belirlemeniz hayati önem taşır.

 

Sınav Başvurusu için Acele Etmeyin!

IELTS sizin için hayati bir önem taşıyor olsa da sınava girmek için acele etmek sizin için ciddi hayal kırıklıklarına neden olabilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak adına gerçekten sınava hazır olduğunuzu düşündüğünüzde başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Zira IELTS hem maddi hem de duygusal açıdan sizi yıpratabilecek bir sınavdır. Bu aşamada maksimum kaç aylık bir hazırlık sürecine girebilirsiniz bunu belirleyin. Sınav tarihiniz ne kadar yakın olursa günlük çalışma yoğunluğunuz da o kadar fazla olacak. Bu tempoyu kaldırabilecek misiniz? Bunun kararını verin.

 

Kendinize Bir Çalışma Programı Çıkarın!

Düzenli çalışma IELTS ile alakalı belki de en önemli konulardan bir tanesidir. Dil öğrenme aşaması gerçekten süreklilik gerektiren bir dönemi ifade eder. Bu anlamda sürekli çalışmak yerine sınava ara  ara çözdüğü testlerle hazırlanan kimselerin doğru bir yöntem tercih etmediği açıktır. Siz de IELTS hazırlık aşamasını olabildiğince azaltmayı sağlayabilmek adına düzenli çalıştığınızdan emin olun.

 

Eksiklerinizin Üzerine Gidin

IELTS hazırlık aşamasında hata yapmanız oldukça doğaldır. Hedefiniz 9 almak değilse farklı kısımlarda hata yapacaksınız. Ancak önemli olan bu hataları doğru değerlendirerek açıklarınızı kapatmaya çalışmaktır. Çünkü hatalarınızı kapatmadığınız durumda sınav anında da benzer yanlışları yaparak beklemediğiniz bir sonuç alabilirsiniz.

 

Speaking Testini Hafife Almayın

IELTS adayları için en dikkate değer bölüm hiç şüphesiz Speaking olur. Zira diğer aşamaları başarı ile tamamlayan ancak heyecan nedeni ile konuşmakta zorlanan pek çok adayın bu aşamada aldığı kötü skor genel skoru etkileyebilir. Siz de bu tarz sorunlarla karşılaşmamak adına bol bol speaking yapmalısınız.

 

IELTS KURSU KAÇ AY SÜRER?

 

IELTS için 2 Ay Çalışma Yeterli mi?

IELTS sınavında kaç aylık bir çalışma yapacağınız 3 bileşene bağlıdır.

1) Mevcut İngilizce seviyeniz

2) Hedeflediğiniz puan

3) Sınava gireceğiniz tarih.

 

Sanal zeka tabanlı online IELTS eğitimimizde kullandığımız kişiye özel çalışma programımızı baz alarak birkaç örnekle açıklayalım.

ÖRNEK 1:

SEVİYE: B1

HEDEF: 6.0

TOPLAM ÇALIŞMA SÜRESİ: 190 SAAT

GÜNLÜK ORTALAMA 3 SAATLİK BİR ÇALIŞMAYLA 2 AY SONRA SINAVA GİRİLEBİLİR.

 

ÖRNEK 2:

SEVİYE: A2

HEDEF: 6.5

TOPLAM ÇALIŞMA SÜRESİ: 250 SAAT

GÜNLÜK ORTALAMA 3 SAATLİK BİR ÇALIŞMAYLA 3 AY SONRA SINAVA GİRİLEBİLİR.

 

ÖRNEK 3:

SEVİYE: B2

HEDEF: 7

TOPLAM ÇALIŞMA SÜRESİ: 210 SAAT

GÜNLÜK ORTALAMA 3 SAATLİK BİR ÇALIŞMAYLA 2.5 AY SONRA SINAVA GİRİLEBİLİR.

 

Sitemize ücretsiz üye olarak seviye tanıma testinizi çözebilirsiniz. Ayrıca seviyeniz, hedef puanınız ve sınava girmeyi düşündüğünüz tarihe göre kendi kişisel çalışma programınızı da oluşturabilirsiniz.

 

Tags :
Kategoriler
Popüler Yazılar
IELTS SINAVI HAKKINDA HER ŞEY! IELTS SINAV REHBERİ
IELTS Puanınız Nasıl Hesaplanır? Kaç Doğru Kaç Puan Getirir? IELTS Puan Tablosu
IELTS Mİ TOEFL MI? - IELTS vs TOEFL DETAYLI KARŞILAŞTIRMA
IELTS Sınavına Kaç Ayda Hazırlanmalıyım?
IELTS Writing Task 2 Örnek Essay Soruları ve Cevapları
ESSAY YAZARKEN KULLANILAN KALIPLAR
ACADEMIC IELTS WRITING STRATEJİLERİ - Bu tekniklerle minimum 7 alın.
TOEFL YDS  IELTS PTE PUAN DENKLİK TABLOSU
Garanti Sistemimiz

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Ücret İadeli Eğitim Modeli
% 100 Başarı Garantili Eğitim
Eğitim Sistemimiz

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Ders
Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Önce Tüm Sistemi Keşfet!
Hedeflediğiniz Skora Ulaşamazsanız
Ödediğiniz Ücretin Tamamını İade Ediyoruz!
Ücretsiz Üye Ol & Dene
İletişim Merkezi (09.00-22.00)

Çağrı Merkezi: 0(850) 302 6 715
Telefon: 0(312) 911 37 15
WhatsApp: 0(546) 855 0 715
E-posta: destek(@)uzmandil(.)com
Adres: Hacettepe İvedik OSB. Teknokenti 1368. Cadde No.61, 4. Kat Ofis No: 32 İvedik / ANKARA

UzmanDil Ailesi