IELTS SINAVI HAKKINDA HER ŞEY! IELTS SINAV REHBERİ
IELTS SINAVI HAKKINDA HER ŞEY! IELTS SINAV REHBERİ

IELTS SINAVI HAKKINDA HER ŞEY! IELTS SINAV REHBERİ

12.06.2019 | IELTS AC/GT

IELTS NEDİR?

IELTS (International English Language Testing System) Sınavı, İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde çalışmak veya eğitim almak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan uluslararası bir sınavdır.                         

IELTS Sınavı, İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde eğitim almak ya da çalışmak isteyenlerin İngilizce dil seviyelerini değerlendirmek için yapılan bir sınavdır. Birçok ülke tarafından kabul edilen uluslararası geçerliliği yüksek bir sınavdır. IELTS Birleşik Krallık Cambridge Üniversitesi, British Council ve Avustralya ortak mülkiyetindedir.

Ülkemizde British Council ve IDP Türkiye kurumları tarafından yapılmaktadır.

 

IELTS NE İŞE YARAR?

ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda dahil olmak üzere pek çok ülkede eğitim görmek ve iş başvurusunda bulunmak için IELTS sonucu talep edilmektedir. Dünyadaki pek çok profesyonel kurum, göçmenlik büroları ve diğer hükümet kurumları IELTS notu ister. 140 ülkede 10.000 den fazla kurum IELTS Sınavını tanır.

Avustralya, Kanada ya da Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşulan ülkelere göçmenlik başvurularında dil şartı olarak IELTS istenmektedir.

Ülkemizde Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi gibi pek çok üniversite, öğrencileri hazırlık sınıfından muaf tutmak için IELTS sınav sonucu istemektedir.

Ayrıca ülkemizde özel sektörde birçok kuruluşun iş başvurularında (THY pilot alımı, bankacılık vb.)  IELTS sınav sonucu istediği görülmektedir.

 

IELTS SINAVINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

IELTS NE İŞE YARAR? başlığında IELTS sınavının geçerli olduğu ya da istendiği alanlardan bahsettik. IELTS sonucuna ihtiyaç duyan herkes bu sınava giriş sağlayabilir. Birçok ülkede sınava girebilirsiniz. 2022 yılı itibariyle IELTS Academic ve General sınavları için 11 yaş sınırı bulunmaktadır. Bu yaşın üstünde olan herkes online olarak IELTS sınavına başvuru yapabilir.

 

IELTS SINAVI NASIL OLUR?

IELTS sınavında 4 temel beceri ölçülür. IELTS, dört dil becerisini (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) kapsayan görev tabanlı bir sınavdır. IELTS adayları, sınavın dört bileşeni için ayrı not alırlar. Bu notların ortalaması genel sınav notunu oluşturur. Her beceri 1-9 puan arasında değerlendirilir. 4 becerinin puan ortalaması alınarak IETS skoru 9 üzerinden hesaplanır.

 

IELTS ZOR BİR SINAV MI?

IELTS uluslararası geçerliliği olan birçok ülke tarafından kabul edilen nispeten zor bir sınavdır. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere 4 temel beceriden sorular sorulur. Bu sınavda başarılı olabilmek için bu 4 beceriden de belli bir seviyenin üzerinde olmanız gerekir.

 

İKİ SINAV SEÇENEĞİ

Academic ve General olmak üzere 2 tür IELTS sınavı bulunmaktadır.

Akademik IELTS İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanmaktadır. Genel IELTS ise İngilizce konuşulan ülkelerde çalışmak amacıyla başvuru yapmak isteyenler veya aynı ülkelere göçmen olarak başvuruda bulunmak isteyenler için uygulanmaktadır.

Academic ve General IELTS sınavlarında Dinleme ve Konuşma bölümleri ortaktır. Farklılık sadece Okuma ve Yazma bölümlerindedir.

Academic IELTS sınavında “Okuma” bölümünde daha çok eğitimle ilgili akademik konular bulunurken General IELTS’te genel konulara yer verilir.

Academic IELTS sınavında “Yazma” bölümünde 2 deneme yazmanız istenir. İlkinde bir grafik ya da tabloyu yorumlamanız istenirken ikincisinde eğitimle ilgili bir konuda deneme yazmanız istenir. General IELTS sınavında ise birinci soruda bir konuyla ilgili mektup yazar, ikinci soruda ise genel bir konuda deneme yazarsınız.

 

1 SINAV 2 FARKLI KURUM

IELTS sınavı ülkemizde 2 kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu iki kurumdan dilediğinizde sınava girebilirsiniz.

  1. British Council: İngiltere merkezlidir.
  2. IDP Turkey: Avustralya merkezlidir.

Bu iki kurum da resmi olarak yetkilidir. Adaylar sınav tarihi, yeri ve kontenjan durumlarına göre her iki kurumda da sınava girebilirler. Sınav soruları ve değerlendirme kriterlerinde farklılık yoktur. Sadece uygulamadan kaynaklı farklılıklar olabilmektedir. (Sınav düzeni, Ses sistemi vb.)

 

IELTS SINAVI NERELERDE YAPILIYOR?

IELTS İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa olmak üzere toplam 6 ilde gerçekleştirilmektedir.                 

 

KÂĞITTA MI BİLGİSAYARDA MI?

IELTS sınavına hem klasik sınav şeklinde kağıt-kalemle girebilirsiniz hem de bilgisayar ortamında girebilirsiniz. Sınava başvuru yaparken sınav yöntemini de seçeceksiniz.

 

IELTS SINAV SÜRESİ

IELTS 4 aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı ayrı oturumda yapılır. Aynı gün ya da farklı günde gerçekleştirilebilir. Sınava başvururken konuşma sınavının günü ve saati de belirlenir.                          

 

IELTS SINAV ÜCRETLERİ

2022 Temmuz ayı itibariyle IELTS sınavı kaç TL?

British Council:                Kağıtta: 2400 tl                  Bilgisayarlı sınav ücreti: 2400 tl

IDP Turkey:                       Kağıtta: 2400 tl                  Bilgisayarlı Sınav Ücreti: 2400 tl

 

IELTS YILDA KAÇ KEZ DÜZENLENMEKTEDİR?

IELTS sınavı yaklaşık 10 günde bir düzenlenen bir sınavdır. Sınav kontenjanlarla sınırlı olduğu için sınava girmeyi düşündüğünüz tarihten en az 1 ay önce sınava başvurmanızı tavsiye ederiz. Bilgisayarlı IELTS sınavı ise daha sık yapılmaktadır. Hemen hemen 2 günde bir bu sınav yapılmaktadır.          

online IELTS Eğitimi - uzmanielts.com %100 başarı garantisi

IELTS BAŞVURUMU NEREDEN YAPARIM?

IDP Türkiye Başvuru Sayfası

http://idpieltsturkey.com/tr/ieltse-basvuru/

British Council Başvuru Sayfası

https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/book-test

 

IELTS SINAVI YAŞ SINIRI KAÇ?

Sınava başvurabilmeniz için 11 yaş ve üzerinde olmalısınız. 18 yaşından küçük olanlar için velileri hesap açıp sınava velisi bulunduğu öğrenci için kayıt yaptıracaktır.

 

IELTS SINAVINA HANGİ SIKLIKTA GİRİLEBİLİR?

IELTS sınavına istediğiniz sıklıkta istediğiniz zaman girebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yoktur.                  

 

IELTS SINAVINDA PUANLAMA NASIL YAPILMAKTADIR?

IELTS'de puanlama 9 üzerinden gerçekleştirilir. 9 en yüksek puandır. Adaylara 4 temel becerinin her birisi için ayrı-ayrı 9 üzerinden not verilirken genel puanlama listening, reading, speaking ve writing bölümlerine ait puanların aritmetik ortalaması alınarak ayrıca yapılmaktadır. Burada şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır Örneğin ortalama 5,20. Ne olacak? Ortalamada virgülden sonrası ,25 -49 yada ,75-99 aralıklarındaysa üst puana, bu aralıkların altında bir değer almış ise alt puana tamamlanır.

Örn: 4,24 => 4 olur ama 4,25 => 4,5 puan olur. Üniversiteler ve kurumlar genellikle 6 ve üzeri puan istemektedir.                        

 

IELTS DE EN YÜKSEK PUAN KAÇ?

IELTS sınavında en yüksek puan 9'dur. 9 alabilmeniz için tüm soruları doğru cevaplamanız gerekir.

 

IELTS SONUÇLARININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

2 yıldır.               

 

IELTS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Kağıt ve kalem ile yapılan IELTS sınavına girdiyseniz sonuçlarınıza sınav tarihinden 13 gün sonra ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar üzerinden yapılan sınava girdiyseniz sonuçlarınıza sınav tarihinden sonra 5-7 gün arasında ulaşabilirsiniz.

 

SONUCUMUN FİZİKSEL KOPYASINI NE ZAMAN ALABİLİRİM?

IELTS sınav puanınızın orijinal kopyası olan Sınav Sonuç Belgesi, kağıt ve kalem ile yapılan sınav için sınav tarihinden 13 gün sonra ve bilgisayar üzerinden yapılan sınavda ise sınav tarihinden sonraki 5-7 gün arasında açıklanır. Test taker portal üzerinden puan bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

 

Sınavınızın açıklandığı gün sonuç belgeleriniz kargoya teslim edilmektedir. Bu sürenin ardından sonucunuzun adresinize ulaşması için yedi gün beklemenizi öneririz.

IELTS sonuçları telefonla veya e-postayla açıklanmaz.

 

IELTS SINAV SONUCUNA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ?

Beklediğiniz puanı almadıysanız sınavınızın yeniden puanlanması için başvuru yapabilirsiniz. Yeniden puanlanmasını istediğiniz sınav bölümlerini seçebilirsiniz. Bu isteği, sınava girdiğiniz sınav merkezine iletmeniz gerekir. Yeniden puanlama için, sınava giriş tarihinizden itibaren en geç 6 hafta içinde hangi kurumdan sınava girmiş iseniz o kuruma başvurmanız gerekir.

İtiraz işlemi için British Council 400 tl, IDP Turkey ise 160 Avustralya Doları istemektedir. Ücretler ilerleyen dönemlerde farklılık gösterebilir.

Sonuç İncelemesinin tamamlanması ortalama 28 gün sürer. İtiraz sonucunda sınavın herhangi bir bölümünden daha yüksek puan alırsanız ödediğiniz ücret iade edilir.

 

 IELTS YDS DENKLİĞİ VAR MIDIR?

2016 yılında alınan kararla IELTS sınavının YDS denkliği kaldırılmıştır.      

 

IELTS SINAV BAŞVURUMU İPTAL EDEBİLİR MİYİM?

Sınav tarihinden 5 hafta öncesine kadar yapılan iptallerde kesintisiz iade yapılır. Daha önceden bildirilmeden sınava gelmeme durumunda, ödenen sınav ücreti iade edilmez.                  

 

IELTS SINAVINA SINAV GÜNÜ GİDEMEZSEM NE OLUR?

Hiçbir mazeret göstermeksizin sınava katılmazsanız, tüm haklarınızı kaybedersiniz ancak sınav tarihinden itibaren 5 gün içerisinde tam teşeküllü bir devlet ya da özel hastaneden alınan sağlık raporu sunarsanız 25% kesinti yaparak kalan ödediğiniz para size geri sunulabilir ya da ücretsiz olarak bir başka tarihe transferiniz sağlanır. Hastalık sebebiyle başka bir tarihe transfer bir (1) kez ile sınırlıdır.                  

 

IELTS SINAVINA GİDERKEN YANINIZDA NE BULUNMALI?

Yanınızda kesinlikle pasaport ya da kimliğiniz bulunmak zorundadır. Sınav salonuna girdiğinizde masanızda kurşun kalem, silgi ve şişe suyunuzu göreceksiniz ancak isterseniz yanınıza kalem, silgi, gözlük ve su alabilirsiniz. Suyunuz pet şişe ise etrafını saran jelatini çıkarmak zorundasınız.

Bunlar haricinde yanınızdaki diğer tüm eşyalarınız ( kalem kutusu, gözlük kutusu, cüzdan, bozuk para, ne içerirse içersin yazılı kağıt, anahtar, özellikle ve özellikle cep telefonu) sınav salonuna girmeden görevli personel tarafından alınacak ve güvenliği sağlanmış bir odada muhafaza edilecektir. Gözetmenler sınav süresi içerisinde yanınızda cep telefonu bulunduğunu fark ettiklerinde açıklama almadan sınavınızı iptal etme yetkisine sahiptir bu yüzden cep telefonu, kulaklık, çağrı cihazı gibi eşyalarınızı yanınızda unutmamalısınız.                           

 

IELTS SPEAKING (KONUŞMA) SINAVI KİMLER TARAFINDAN UYGULANIR?

Speaking sınavı alanında uzman Cambridge ESOL sertifikalı uzmanlar ile karşılıklı konuşma şeklinde uygulanmaktadır. Hocalar Türk ya da anadili İngilizce olan yabancı bir hoca olabilir.                      

 

IELTS LISTENING VE SPEAKING BÖLÜMLERİNDE HANGİ AKSANLAR KULLANILIR?

IELTS uluslararası geçerliliği olan ve sizin İngilizce diline ne kadar hakim olduğunuzu ölçen bir sınavdır dolayısıyla sınavda yalnızca bir aksanın uygulanması söz konusu değildir. IELTS İngilizceyi ana dil olarak kullanan tüm ülkelerin aksanlarını muhteva eder.

Amerikan, İngiliz ve başka aksanlardan sorular gelebilir.               

 

LISTENING (DİNLEME) VE READING (OKUMA) SORU KİTAPÇIKLARINA NOT ALABİLİR MİYİM?

Evet. Sınav esnasında istediğiniz gibi not alabilirsiniz.     

 

IELTS ZOR BİR SINAV MI?

IELTS sınavında 4 temel beceri ölçülür. Reading, listening, speaking ve writing bölümlerinden oluşur. IELTS sınavında başarılı olabilmeniz için bu 4 beceride de kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bu açıdan baktığımızda kolay bir sınav değildir. İngilizce seviyeniz düşükse önce hazırlayıcı eğitim alıp daha sonra IELTS sınavına hazırlanmanız gerekir.

Tags :
Kategoriler
Popüler Yazılar
IELTS SINAVI HAKKINDA HER ŞEY! IELTS SINAV REHBERİ
IELTS Puanınız Nasıl Hesaplanır? Kaç Doğru Kaç Puan Getirir? IELTS Puan Tablosu
IELTS Mİ TOEFL MI? - IELTS vs TOEFL DETAYLI KARŞILAŞTIRMA
IELTS Sınavına Kaç Ayda Hazırlanmalıyım?
IELTS Writing Task 2 Örnek Essay Soruları ve Cevapları
ESSAY YAZARKEN KULLANILAN KALIPLAR
ACADEMIC IELTS WRITING STRATEJİLERİ - Bu tekniklerle minimum 7 alın.
TOEFL YDS  IELTS PTE PUAN DENKLİK TABLOSU
Garanti Sistemimiz

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Ücret İadeli Eğitim Modeli
% 100 Başarı Garantili Eğitim
Eğitim Sistemimiz

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Ders
Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Önce Tüm Sistemi Keşfet!
Hedeflediğiniz Skora Ulaşamazsanız
Ödediğiniz Ücretin Tamamını İade Ediyoruz!
Ücretsiz Üye Ol & Dene
İletişim Merkezi (09.00-22.00)

Çağrı Merkezi: 0(850) 302 6 715
Telefon: 0(312) 911 37 15
WhatsApp: 0(546) 855 0 715
E-posta: destek(@)uzmandil(.)com
Adres: Hacettepe İvedik OSB. Teknokenti 1368. Cadde No.61, 4. Kat Ofis No: 32 İvedik / ANKARA

UzmanDil Ailesi